Az Európai Parlament utat nyitott az újfajta génmódosított technológiák előtt, és ezt a Tisza szavazataival tette.

A parlamenti többség Strasbourgban megszavazta, hogy az újfajta génszerkesztési eljárással előállított növények nagy részére nem vonatkoznak majd az eddigi GMO-szabályok. Így nincs szükség engedélyezésre, és az így előállított élelmiszereken még csak nem is kell feltüntetni a génszerkesztés tényét.

Érdemes tisztázni: hívhatják akárhogy, de a génszerkesztés mind tudományos, mind jogi értelemben génmódosítás. Éppen ezért vonatkozik rá a jelenlegi magyar Alaptörvény tilalma.

Súlyosbító körülmény, hogy az eddigi gyakorlattal szemben a tagállamok a jövőben nem tilthatják meg a génszerkesztett növények termesztését. Emellett, mivel a génszerkesztett növényekhez szabadalmi jogok is kapcsolódhatnak, ez a nagy nemzetközi vállalatokat hozhatja majd versenyelőnybe. Kiszorulhatnak a piacról a hagyományos nemesítési eljárással előállított fajták, nehezebb helyzetbe kerülhetnek a biogazdálkodók.

A tiszás képviselők szavazataikkal támogatták a javaslatot, mint ahogy korábban is ennek megfelelően szavaztak. Szintén az előzményekhez tartozik, hogy még 2025-ben közösen szerveztek egy rendezvényt az egyik legnagyobb európai GMO-lobbiszervezettel, amit nem vertek nagy dobra.

Még egy olyan ügy, amelyről a kampányban nem beszéltek, hogy a választás után mindent lehessen. Ebben az esetben kinyitni a magyar piacot a GMO-termékek előtt. Tényleg árad, ebben az esetben a génmódosított élelmiszer az családok asztalára.

Strasbourg, 2026. június 18.